• Tomer Gordon

שלושה ימים סביב אגם חוּבסגוּל

לושה ימי קיץ פסטורליים באגם חוּבסגוּל - ׳שוויץ של מונגוליה׳ יוני 2019רקע כללי ופרטים טכנים

אגם חובסגול Khövsgöl הינו האגם הגדול ביותר במונגוליה ומהווה 70 אחוזים מהמים המתוקים של מונגוליה ו-0.4% מהמים המתוקים בעולם. האיזור נחשב לאיזור המתויר במונגוליה, אך הכל במונחים של מונגוליה - התיירות במקום עדיין בחיתוליה והינה מקומית בעיקר. האגם קופא בחורף ומפשיר לקראת חודש יוני. אורכו של האגם 136 ק״מ כאשר החלק ׳המתויר׳ נמתח על חופו המערבי של האגם מהעיירה חטגל Khatgal בחלקו הדרומי ביותר של האגם ו-30 ק״מ צפונה לאורך החוף. בחלק זה נמצאים הרבה מחנות גר יוקרתיים (ביחס למונגוליה) המיועדים בעיקר למקומיים. החלקים הבתוליים הם המשך החוף המערבי לאחר החלק התיירותי, והחוף המזרחי הריק לחלוטין מנפש אדם. לטיולים רגליים יפים מומלץ לדלג על 30 הק״מ הראשונים של החוף המערבי ולהתחיל ללכת אחריהם/ללכת לאורך החוף המזרחי. החל מחודש יוני, הפריחה סביב האגם בשיאה והמראה מלבב. אנחנו בילינו באגם חובסגול 3 ימים -2 לילות. חילקנו את השהות שם בצורה הבאה: 1. יום באיזור חטגל / לינה במחנה גר על האגם 2. טיול רגלי של יומיים על החוף המערבי / קמפינג על האגם. הגעה לאגם חובסגול- 1. מאולן באטור - אוטבוס לעיר מורון Mörön - נסיעה של 15 שעות. 2. מהעיר מוּרוּן - ואן משותף/נהג עד העיירה חטגל - כשעה וחצי. העיירה חטגל מהווה את בסיס היציאה לטיולים באגם ושם תמצאו סופרים, נהגים, מסעדות ומקומות יחסית זולים לישון בהם. הגעה-

אנחנו הגענו לחטגל עם נהג שלקח אותנו ישירות מטיול הסוסים לשבט הצטאן בטסאגנור. המרחק מטסאגנור -8-9 שעות. סגרנו את זה עם שרה ממורון שאירגנה לנו את טיול הסוסים (פירוט בסיפור דרך אחר). ניתן להגיע גם במונית ממורון. ישנם גם אוטובוסים ישירים מאולן באטור פעמיים בשבוע. השתמשנו בנהג הגבר על גם בהמשך -הוא לקח אותנו למקום בו התחלנו את הטיול הרגלי והחזיר אותנו יום למחרת עד לתחנת אוטבוס במורון. מס טלפון שלו- 99037281. הוא לא מדבר אנגלית אבל אפשר לתקשר איתו באסמסים דרך תרגום בגוגל טרנסלייט למונגולית.

לינה- מסתבר שקמפינג אסור על האגם. אנחנו גילינו את הדבר כשהגיע לנו פקח בבוקר ונתן לנו דוח בסך 5000 טוגריק לאדם. סכום מתקבל על הדעת סך הכל. שווה לשלם את הקנס בשביל ללון על אחד האגמים היפים בעולם. לינה במחנה גר יקרה ונעה בין 25-100 אלף טוגריק לאדם ללילה כולל ארוחת בוקר, תלוי ביוקרת המקום. מרבית מחנות הגר ממוקמים בחלקו הדרום מערבי של האגם


מפה-
יום 1 - חטגל Khatgal

הגענו לחטגל בשעת צהריים לאחר טיול הסוסים אל שבט הצטאן. רצינו להתפנק אז החלטנו ללון במחנה יחסית יוקרתי הנקרא Khatgal Camp הנמצא ממש מעל האגם, כעשרים דקות הליכה צפונית ממרכזה הקטן של חטגל. יש להם גרים ל-4 אנשים בעלות של 110,000 טוגריק או בקתות ל-6 אנשים בעלות של 200,000 טוגריק. המחיר כולל ארוחת בוקר, אך לא כולל מקלחת חמה שעולה 5000 טוגריק. היינו 6 אז לקחנו את הבקתה. יקר, אך שווה ללילה אחד והנוף מהמקום יפיפיה.


את היום הראשון על אגם חובסגול הקדשנו למנוחה בגר קמפ. קנינו בירות והתפננו על האגם. בשעות אחר הצהריים, הלכנו לשתות קפה במקום נחמד הנקרא New roots cafe, בית קפה ביתי וחמים בבעלות אמריקאית, קפה טוב במחיר הוגן. לקראת שקיעה עלינו לתצפית יפה על חטגל וחלקו הדרומי והצר של חובסגול. עלייה של כ-10 דקות עד לסטופה מעצים. אין שביל במאפס מי , אבל יש כל מיני שבילים מאולתרים וברורים לגבעה.
יום 2 - חופו המערבי של האגם ותצפית עוצרת נשימה


קבענו עם הנהג טומורו (שהיה איתנו במהלך ה-5 ימים בשבט הצטאן) שיאסוף אותנו ממחנה הגר שישנו בו ויוריד אותנו בנקודה אקראית על החוף המערבי של האגם כ-38 ק״מ נסיעה צפונית לחטגל משם התחלנו ללכת ברגל. הוא לקח עבור הנסיעה שלקחה כשעה - 50,000 טוגריק. מהמקום בו ירדנו התחלנו הליכה קלילה על דרך עפר לאורך האגם. חלק ביער וחלק בין מרבדים ירוקים פתוחים ומלאי פריחה הכל כך יפה וצבעונית בתקופה זו של השנה. הדרך עבירה בתכלס גם לרכב שטח, אבל לא ראינו שם רכבים ומומלץ ללכת ברגל. הלכנו כ-8 ק״מ שלקחו קצת יותר משעתיים עד נקודת ביקורת של פקחי השמורה (שיקחו מכם פרטי דרכון). מנקודת הביקורת יוצא טיול הצד (הלוך חזור) לתצפית עוצרת נשימה על האגם. אורך כל צד: 6 ק״מ (סה״כ 12 ק״מ). עלייה בגובה: 760 מטר. משך הטיול הלוך חזור: 3 וחצי- 4 שעות. ההליכה בדרך ברורה ומתחילה ביער שלאחריו הנוף נפתח ונופיו של החובסגול נגלים יותר ויותר ככל שעולים למעלה. הפריחה בדרך, שוב , מלבבת וכל כך יפה. לקח לנו כשעתיים ורבע לעלות לפסגה. גובה הפסגה - כ-2425 מטרים. מן הפסגה נשקף נוף פנורמי של אגם החובסגול מתחילתו ועד סופו. בצד ההפוך לחובסגול (מערבה) רכסי הרים חשופים שחלקם אף מושלגים. בנימה אישית, זאת אחת נקודות התצפית המרשימות שיצא לי לראות בחיי. משם ירידה של כשעה וחצי עד לנקודת הביקורת. מנקודת הביקורת המשכנו עוד כקילומטר צפונה עד למקום ממש יפה על האגם בו החלטנו לפתוח אוהלים ולהעביר את הלילה.

יום 3 - יום מנוחה על האגם וחזרה למוּרוּן


את יום זה העברנו בעיקר בקמפסייט בו העברנו את הלילה. קמנו יקיצה טבעית לבוקר שמשי על החובסגול. היה חמים (במונחי צפון מונגוליה) אז טבלנו במימיו הקפואים של האגם. לפתע הגיע על אופנוע פקח זועף של השמורה, שלף תעודת פקח ורשם לכל אחד מאיתנו דוח על סך 5000 טוגריק (7 שקלים) מסיבה שעשינו קמפינג על האגם, דבר האסור, מסתבר. לא התווכחנו יותר מידי והבאנו לו את הכסף. בשעות הצהריים חזרנו ברגל עד לנקודת המפגש עם הנהג טומורו, שלקח אותנו למוּרוּן - כשעתיים וחצי נסיעה. במורון עלינו על האוטבוס של השעה 18:00 אל אולן באטור. עלות הנסיעה - 36,700 טוגריק לאדם. נפרדנו מצפון מונגוליה לאחר שבוע מלא בחוויות ונופים מרהיבים כשהיעד הבא לפנינו - מערב מונגוליה.
1 צפיות0תגובות

©2020 by Backpacker - Tomer Gordon