• Tomer Gordon

מערב מונוגליה - 'מיני קזחסטן' : בין אגמים לנוודים

טיול של כשבוע עם רכב צמוד באיזור האלטאי - ביקור באגמים יפיפיים , אירוח אצל משפחת נוודים מקומית וחגיגות פסטיבל הנאדאם. יולי 2019


הקדמה


לאחר טרק של 5 ימים בשמורת הטאבן בוגד המשכנו לטייל במערב המדינה עוד כמה ימים עד שנצא לטרק בשמורת טסאמבאגארב. האיזור מאופיין בלא מעט אגמים יפיפיים בינות הפסגות המושלגות והנוף ההררי המדברי למחצה. הקרבה לאיזורי הגבול עם סין ועם רוסיה, דלילות האוכלוסין באיזור והיעדר תיירות כמעט כליל יוצרות יחד הרגשה של ׳סוף העולם׳. חובה להשתמש בשירותי נהג על מנת לטייל באיזור. אנחנו סגרנו מראש עם סוכנות בשם Western Altai נהג צמוד עם ואן רוסי למשך 6 ימים כחלק מעסקה כוללת של מדריכים+ גמל לטאבן בוגד, ופרמיט צבאי שעלתה 166$ לאדם כולל הכל. שימו לב - כמו בשמורת הטאבן בוגד, גם באיזור זה יש צורך בפרמיט צבאי שכן חלק זה של המדינה צמוד לגבול עם סין. הצטיידות - רק באולגי! לא להסתמך כמעט בכלל על המינימרקטים באיזור. יש 2 באיזור אגם חוטון ועוד אחד בדרך לאגם השחור אך המבחר בהם מבייש. אם אתם מטיילים באגמים ישירות לאחר טרק הטאבן בוגד מבלי לחזור לאולגיי - קנו מראש באולגיי מספיק מזון לשבוע ואחסנו אצל הנהג ברכב לפני שאתם נפרדים ממנו ויוצאים לטרק בטאבן בוגד. כך שתחזרו מהטרק, תחכה לכם אספקה ברכב. אירוח אצל משפחה מקומית - ביקשנו מהסוכן טאסקין שיקח אותנו להתארח אצל משפחה מקומית. הנהג לקח אותנו למשפחת נוודים שחיה על גדות אגם Khara kol והייתה חוויה ענקית. מומלץ בחום.


מפה -יום 1- נסיעה לאגם Khoton וחתונה קזחית


לאחר טרק של 5 ימים בשמורת טאבן בוגד (סיפור דרך קיים באתר), המשכנו את טיולנו במערב. בבוקר יצאנו עם הנהג לכיוון אגם Khoton. אורך הנסיעה 3-4 שעות והנוף בדרך הררי ומדברי. לקראת ההגעה לאגם הנוף חוזר להיות ירוק עם רכסי הרים מושלגים. עם ההגעה לאגם יש צורך להירשם אצל הצבא המונגולי ולהציג שוב את הפרמיט שהוצג בטרק. ליד האגם יש 2 מינימרקטים קטנים עם מבחר דל. באותו היום נערכה חתונה קזחית באיזור והנהג לקח אותנו. מאות קזחים בכל הגילאים עם לבוש מסורתי באו להשתתף בחגיגה שכללה גם היאבקות ומרוצי סוסים. למנה עיקרית התקבצו האורחים במעגלים והוגשו פלטות ענקיות של בשר. אחר הצהריים לאחר החגיגה פרסנו את האוהלים בקמפסייט עם נוף משגע על גדות אגם Khoton.יום 2- אגם Khoton


יום מנוחה. נשארנו בקמפ כל היום בלי לזוז. היה יום שמשי וחמים וטבלנו באגם. הכנו שקשוקה,שיחקנו קלפים ונחנו. שימו לב - יש לא מעט יתושים , הצטיידו באלתוש.
יום 3- מפלי Turgen ואגם Khara Kol


בבוקר נסענו למסלול הליכה למפלי Turgen. משך המסלול 6 ק״מ הלוך חזור. די קל. המסלול עובר בעמק מהמם! המפלים עצמם לא מאוד מרשימים אך ההליכה היא עיקר העניין. לאחר מכן נסענו אל עבר אגם Khara kol. משך הנסיעה כ-3 שעות. אחת הנסיעות היפות שהיו לי במונגוליה. עוברת בין ערבות דשא מלאות בגמלים המוקפות ברכסי הרים מושלגים. הגענו בשעות אחהצ לאגם השחור. גובה האגם -2500 מטר מעל פני הים. התארחנו שם אצל משפחה קזחית וישנו איתם ביורטה. היה אחהצ גשום אז העברנו את רוב הזמן ביורטה ושיחקנו עם הילדים.
יום 4- אגם Khara Kol ונסיעה לאולגיי


את היום הזה העברנו בקרב המשפחה אצלה לנו. המשפחה שהיינו אצלה היא Eagle Hunter. הם הראו לנו את העיטים שלהם ונתנו לנו להחזיק אותם. בשעות הבוקר המאוחרות אילתרנו מסלול הליכה מעגלי של כשעתיים העולה מבית המשפחה אל הרכס שמעל אל עבר תצפית בגובה 2755 מטר. מהתצפית המשכנו לאורך קו הרכס עוד קצת ואז החלטנו לרדת למטה והלכנו על האגם עד שחזרנו לבית המשפחה. משך המסלול כ-5 ק״מ והוא מאולתר לחלוטין. יש תצפיות מרהיבות לאגם Khara ולרכסים מושלגים באופק. בשעות הצהריים חזרנו לארוחה מפנקת ומלאה בגבינות של המשפחה. המשפחה הראתה לנו איך הם מכינים את הגבינות. שיחקנו עם הילדים שלהם וממש התחברנו אליהם. אחהצ נפרדנו מהמשפחה. שילמנו למשפחה 10,000 טוגריק לאדם והבאנו להם מצרכים שנשארו לנו. הנסיעה לאולגי מהאגם לקחה כ-4 שעות. בערב אכלנו במסעדת Golden Eagle.האוכל סביר אבל יש שייקים טובים. לינה- גסט האוס Blue wolf. עלה 10$ לאדם ללינה במיטה בגר. יש מקלחות חמות (מצרך נדיר במיוחד באיזור כזה במונגוליה). כולל א.בוקר.


יום 5- חגיגות נאדאם באולגיי ואגם Tulbo

יום הצטיידות באולגי לקראת טרק מתוכנן בטסאמבגרב. היינו בסופר ובשוק וקנינו כל הנדרש לטרק של 4 ימים. בשעות הצהריים נערכה באולגי תחרות היאבקות לרגל פסטיבל הנאדאם. היה שם מלא דוכני אוכל ומשחקים של פעם. אווירה נחמדה. אחר הצהריים נסענו לאגם Tulbo Kol. אגם יפיפיה כשעה נסיעה דרומה מאולגיי, אבל לא לרחצה! . שם פתחנו אוהלים והעברנו את הלילה. יש הרבה יתושים.


יום 6- אגם Tulbo ונסיעה ל-Bayannuur


התכנון היה ללכת לפסטיבל נאדאם בעיירה Tulbo. מלפנות בוקר החלה סערת גשמים שלא פסקה עד שעות הצהריים לכן נשארנו במאהל באגם עד שירגע. בצהריים הגענו לTulbo ולאור הגשמים הנאדאם היה נראה מנומנם לחלוטין על סף ביטול והחלטנו לוותר ולעשות את הנסיעה לשמורת Tsambagarav.

משך הנסיעה 4 שעות והיא יפיפיה!

הגענו לאגם Bayannuur בשעות הערב . האגם המלוח, מוקף בחופים. הנוף מאוד מרשים ומצד אחד מדברי ומצד שני רכס ירוק וגבוה.


17 צפיות0תגובות

©2020 by Backpacker - Tomer Gordon