• Tomer Gordon

טרק ׳הוואדיות הנסתרים׳ של לאדאק: מ- Panjila ל-Chiling

טרק קצר, קולע ומאתגר עם שני פאסים ב-3 ימים המשלב לינה בכפרים קטנים ויפים יחד עם הליכה בנופים מדבריים משכרים.

אוגוסט 2019


הקדמה


לאחר שני טרקים מאתגרים בלאדאק (טרק המארקה ואלי+תוספות וטרק Rumtse-Tso Kar-Tso Moriri) חיפשתי לצאת לטרק קצר שכולל לינה הום סטייז אך יחד עם זאת שלא תהיה ירידה באיכות הנופים. בחרתי לצאת לטרק הנקרא טרק הוואדיות הנסתרים (Hidden Valleys) עם קיצוץ החלק הראשון שרובו הגדול - דרך עפר. הטרק בגרסה הזו מתחיל מהכפר Panjila הנגיש יחסית מלה (באמצע אוטבוס + טרמפים בקלות) ומסתיים בכפר Chilling שעל נהר הזנסקר. יומו הראשון אמנם על דרך עפר אך היומיים לאחר מכן כוללים כל אחד מהם פאס ונמנים עם ימי ההליכה היפים ביותר שהיו לי בלאדאק. הופתעתי לגלות כמה הטרק הכל כך יפה הזה פשוט ריק מתיירים אפילו בשיא העונה (חודש אוגוסט) ולא פלא שהוא נקרא Hidden Valleys, שכן לא כמו ההליכה בטרק הראשון שעשיתי בעמק מארקה הדי מלא בתיירים, בטרק זה נתקלתי ב-3 תיירים בלבד. בגרסה המקורית והמלאה הטרק מתחיל בלאמיורו - Lamayuru כפר גדול הנמצא על דרך לה - קרגיל אך עם זאת המסלול המתחיל מלאמיורו עובר ברובו על דרך עפר ולכן פחות אטרקטיבי. כמה פרטים יבשים על קצה המזלג: מרחק: 47 ק״מ ימי הליכה: 3 ימים דרגת קושי: בינוני תקופה: סוף אוגוסט 2019 פרטים טכנים: לינה+ אוכל:

לטרק זה אין צורך לסחוב ציוד לינה וכן גם לא ציוד בישול ואוכל כיוון שכלל הלילות מתבצעים בהום סטיי בכפרים בדרך. מחירי הלינה הינם קשיחים ועומדים על 1200 רופי לאדם. המחיר בהום סטייז כולל גם ארוחת ערב (בד״כ אורז,דאל, ירקות, מרק) ארוחת בוקר (רוטי וממרחים ולעיתים גם ביצה) וארוחת צהריים ארוזה (רוטי/מאפה מטוגן, ביצה קשה, תפוח אדמה, קיטקאט וקרטון מיץ). מומלץ להצטייד בחטיפים אקסטרה לימי ההליכה. שימו לב שלא ניתן לגשת לכל הום סטיי ולבקש ללון אצלם - בכל כפר מתבצעת רוטציית אירוח בין המשפחות - יכוונו אתכם כבר לאיזה משפחה תתארחו בהגעה לכפר. התניידות: - תחילת הטרק - הכפר Panjila: אוטבוס יוצא מהתחנה המרכזית בלה בחלק מימות השבוע לכיוון לאמיורו בשעה 8 בבוקר. יש גם אוטבוס כל יום בשעה 3 (ואז ניצן להתחיל את הטרק רק ביום למחרת). יש לרדת בצומת לכיוון הכפרים Wanla ו-Panjila (יש לבקש מהנהג) , מחיר הנסיעה 210 רופי והיא אורכת כ-4 שעות. מהצומת תופסים טרמפ לפאנגילה. ייתכן וצריך להחליף טרמפ בוואנלה. עוד חצי שעה סהכ. יש הרבה מכוניות שעוברות אז לא בעיה. - סיום הטרק - הכפר צ׳ילינג: הטרק מסתיים על הכביש שמוביל למארקה ואלי, יש יחסית הרבה מכוניות שעוברות כי הרבה רכבים חוזרים ריקים לאחר שמורידים תיירים במארקה/ברפטינג בזנסקר. פרמיט:

אין צורך בפרמיט. מזג אוויר:

ביום חם (אפילו מאוד), בלילות קריר. ניווט:

אפליקציית Maps.me. מסלול הטרק מסומן באפליקציה, כולל הכפרים.


מפת הטרק -
יום 1 - מ-Panjila ל- Hinju


מרחק הליכה: 9 ק״מ זמן הליכה ברוטו: שעתיים וחצי שיא גובה יומי: 3800 מ׳ לינה בגובה: 3800 מ׳ יצאנו בשעה 08:00 באוטבוס מתחנת האוטובוסים המרכזית בלה לכיוון לאמיורו. עלות האוטבוס 210 רופי. הגענו לצומת ממנה יוצא הכביש לוואנלה לאחר כ-4 שעות. לא עברו 2 דקות וכבר עלינו על טרמפ לכיוון הכפר Wanla. בוואנלה עלינו על טרמפ נוסף אל Phanjila. כך למעשה חסכנו הליכה משעממת על דרך ג’יפים חצי סלולה של 14 קמ. מהכפר פנג׳ילה מתחילה הליכה לכיוון הכפר הינג׳ו. הליכה זו עוברת גם היא על דרך ג׳יפים, מעל נהר ה-Ripchar. דרך יפה. הולכים במעלה הערוץ, במגמת עלייה. לאחר כ-45 דקות יש פיצול שבילים לכיוון הכפר Ursi , קצת לפני הפנייה נחל בו ניתן למלא מים. שימו לב לא לפנות שמאלה לאורסי אלא להמשיך לאורך קניון הריפצ׳אר. לאחר הליכה כוללת של כשעתיים וחצי על דרך הג׳יפים הגענו לכפר הציורי Hinju. גובהו הממוצע של הכפר - 3750 מ׳. הכפר עם הגיענו היה נראה נטוש. התברר כי אנשי הכפר היו עסוקים בקציר השעורה היבשה לקראת סוף הקיץ במקומות אחרים באיזור ובשדות הכפר מעט נשים זקנות עמלו על הקציר. נזירה חמודה שבאה לבקר את אימה בכפר הזמינה אותנו לתה ועוגיות עד שיימצא לנו מקום לינה. לאחר כשעה ומספר ניסיוניות למצוא מישהו שיוכל לארח אותנו בכפר הריק, הגיחה זקנה עם סלים מרכב שהופיע לפתע, והזמינה אותנו לביתה - הבית הגבוה ביותר בכפר. עלייה מאומצת במדרגות הובילה אותנו לבית גדול עם נוף מרהיב לכפר ולעמק, ולפינוקים למופת מבית הסבתא הטיבטית של תה , עוגיות וארוחות מלכים. שילמנו לסבתא 1200 רופי לאדם עבור הלינה ו-3 ארוחות.יום 2- מ- Hinju ל- Sumda Chemno דרך פאס Konze La

מרחק: 19 ק״מ זמן הליכה ברוטו: 8 שעות ו-45 דקות שיא גובה יומי: 4950 מ׳ לינה בגובה: 3950 מ׳ היום מתחיל בהליכה בתוך שטחי הכפר הינג׳ו, בין מכלאות בקר, בקתות בוץ ופלגי מים שהוסבו להשקיית הגידולים החקלאיים. לאחר מכן מתחילה עלייה מתונה במעלה עמק ה-Ripchar. אין גישה לנחל הריפצ׳אר ברוב העלייה אך בדרך חולפים על פני כמה נחלים קטנים. לאחר הליכה של כ-3 שעות מגיעים לפיצול ערוצים. ניתן לזהות את פיצול הערוצים על ידי מבנה אבנים הרוס למחצה שמשמאלו כרי דשא קטנים. בשלב זה נפרדים מנהר הריפצ׳אר ועולים במעלה הערוץ בו נמצאים כרי הדשא. בכרי הדשא עצרנו להפסקה אחרונה לפני העלייה לפאס. לאחר ההפסקה עלינו במעלה הערוץ הצר והמרשים, כשבשלב מסוים לאחר כרבע שעת הליכה חותכים ממנו שמאלה כלפי מעלה. רגע לפני שחותכים שמאלה יש למלא בקבוקי מים, שכן אין נקודות למילוי מים עד אחרי הירידה מהפאס (כשעתיים וחצי- 3 וחצי שעות). לאחר שחותכים מהערוץ מתחיל החלק הקשה והתלול של העלייה עד הפאס. משך העלייה כ-50 דקות מאומצות למדי. בעלייה נשקפו נופים מרהיבים של עמק הריפצ׳אר שמצד ימין הר מושלג. לאחר קצת יותר משעה הליכה כוללת מאז ההפסקה , הגעתי לפאס Konze La. גובהו כ-4950 מ׳. הנוף מהפאס דרמטי במיוחד ועוצר נשימה- פסגות מושלגות, הרים משוננים וצבעוניים. נוף לאדאקי במלוא עוצמתו. ממליץ להמשיך ולעלות על השלוחה המערבית לפאס , יש שם נופים יפים עוד יותר. לאחר שהייה של כשעה בפאס מתחילה הירידה. 40 הדקות הראשונות של הירידה תלולות במיוחד, הכינו את הברכיים. לאחר 40 דקות מגיעים למדשאה רחבה לצד נחל, מקום נחמד לעצור לצהריים. מפה הדרך למטה מתונה יותר ועורכת כ-3 שעות נוספות במצטבר עד הכפר Sumda Chemno. הדרך בשלב הזה לא מאוד ברורה ולא תואמת את השביל במאפס מי, יש לטפס מידי פעם מעל גדות הנחל ולעיתים אין שביל והולכים על דרדרת אבנים קלה אך הכיוון הכללי מטה די ברור. בכפר ישנו בהום סטיי של זקן נחמד וחביב הסמוך לגומפה. גם פה המחיר עמד על 1200 רופי לאדם כולל ארוחות.יום 3 - מ-Sumda Chemno ל-Chiling דרך פאס ה-Dung Dung La


מרחק הליכה: 19 ק״מ זמן הליכה ברוטו: 6 שעות ו-45 דקות שיא גובה יומי: 4670 מ׳ היום נפתח בירידה של כ-50 דקות מהכפר Sumda Chemno עד למפגש ערוצים מיוער. בנקודה זו יש לחצות את הנחל (הורדתי נעליים). לאחר חציית הנחל מתחילה עלייה על השלוחה שממול. מומלץ למלא בנחל מים לשעה וחצי- שעתיים הקרובות. העלייה תלולה ולא קלה, אך הנופים הנשקפים מפצים. לאחר עלייה של כשעה מגיעים לפאס קטן בגובה 4125 מ׳. ניתן לזהות את הפאס על ידי כמה גומפות קטנות ורוג׳ומים. מפה מתחילה הליכה במעלה קניון אדמדם ויפה של כחצי שעה עד אתר קמפינג הנקרא Lanak. בדרך נתקלתי בלהקת יעלים. רגע לפני חציית ההגעה לאתר הקמפינג חוצים נחל - זוהי נקודת מילוי המים האחרונה בהחלט עד כ-2.5 ק״מ לפני סיום הטרק בצ׳ילינג אז היערכו עם מספיק מים לרוב היום! מאתר הקמפינג מתחילה עלייה תלולה וקשה של כשעה ורבע עד לפאס Dong Dong La. גובה הפאס 4670 מ׳. קשה לתאר את הנופים מהפאס - קניון נהר הזנסקר, פסגות מושלגות רבות ביניהם הקאנג יאצה והסטוק קנגרי, העמק בו הלכתי אתמול והפאס של אתמול ושלל נופים מדבריים מדהימים. מומלץ לעלות טיפה מעל השביל כלפי מעלה באיזור הפאס כדי להשיג נוף פנורמי של 360 מעלות על כל הסביבה. לאחר הפאס יש הליכה פנורמית לאורך קו הרכס כשכמעט ולא יורדים בגובה. זהו אחד מקטעי ההליכה היפים ביותר בטרק וכנראה מהיפים שיצא לי ללכת בלאדאק. לאחר ההליכה היפה בת החצי שעה מתחילה ירידה תלולה מאוד במהלכה יורדים המון בגובה (ומרגישים את החום הכבד) של כשעה וקצת עד שמגיעים לנחל. אם את הולכים לאט בירידות הכפילו את זמן ההליכה - מדובר בירידה ארוכה ותלולה מאוד! לאחר ההגעה לנחל ( והיפגשות עם מים לראשונה מלפני העלייה לפאס) הדרך כבר פשוטה ונשאר קצת פחות מ-3 קילומטרים. הולכים לאורך הנחל כשבהליכה מפזזים מגדה אחת לאחרת (אין צורך להוריד נעליים) עד שמגיעים לכפר צ׳ילינג היושב מעל נהר הזנסקר. עם ההגעה לכפר חיכתה לי הפתעה- עץ משמשים ענק מלא פרי שרק מחכה שיקטפו אותו עמד בסוף המסלול. לאחר אכילה של לפחות 30 משמשים, ירדתי לכביש ותפסתי טרמפ ללה.


1 צפיות0תגובות

©2020 by Backpacker - Tomer Gordon