• Tomer Gordon

טרק הגילספי פאס – Gillespie Pass Circuit

טרק הגילספי פאס הוא טרק של 3-4 ימים בפארק הלאומי Mount Aspiring. הטרק מתחיל מכפר קטן שנקרא Makarora הנמצא כ-45 דקות צפנוית מוואנקה. זהו טרק מאתגר ומעט מסובך מבחינה לוגיסטית אך אם בחרתם לעשות אותו תהנו משלל נופים מרהיבים ביניהם אגם Crucible – אגם קרחוני מרהיב ביופיו!


אורך הטרק: 63 ק"מ כולל טיול הצד


רמת קושי: בינוני - קשה


עונה: נובמבר (יש לבדוק את מצב השלג בפאס) - אפריל


לינה בטרק : בטרק יש 2 בקתות : Young Hut ו-Siberia Hut. שתי הבקתות הן בקתות Backcountry וכלולות במנוי הבקתות של הדוק או לחילופין יש לממש עבור לילה בכל אחת מהם כרטיס בקתות ירוק חד פעמי שניתן לרכוש בעלות של 15$. שימו לב!!! את בקתת Siberia יש צורך להזמין מראש בסניף של הדוק/באתר שלהם בשל היותה מבוקשת. ניתן ללון גם באוהל מחוץ לבקתות במימוש כרטיס כחול שעלותו 5$.


התחלת הטרק – ניתן להתחיל את הטרק מ-2 נקודות:

1. מ- Makarora – האופציה הקצרה יותר היוצאת מהכפר הקטן אך דורשת חציית נהר ברגל/ב-Jet Boat של כמה דקות העולה 25$ לאדם.

2. מה-Blue Pools- אופציה המוסיפה 10 ק"מ אך מאפשרת את חציית הנהר מעל גשר. החיסרונות – יש צורך לחזור במיוחד לחנייה בכדי לאסוף את הרכב בסוף המסלול (בטרמפ) והמקום מועד לפריצות רכבים.

אני בחרתי באופציה המתחילה מ- Makarora וחציתי עם סירה את הנהר. החברה שמפעילה את שירות הג'ט בואט/מסוקים/מטוסים קלים לסיבריה האט נקראת Willkin River Jet. Jet Boat יוצאת כאשר יש מינ' 3 אנשים שמעוניינים בחציית הנהר.


מים: יש מקורות מים בשפע לכל אורך הטרק ואין צורך לסחוב יותר מליטר וחצי מים בכל עת. מקטע ההליכה הבעייתי היחידי מבחינת מים הוא העלייה לגילספי פאס - לא פוגשים מקור מים במשך כ-3 שעות. יש למלא מים לפני העלייה.


הצטיידות: מומלץ להצטייד במזון בסופר New World בוואנקה. לבאים מהחוף המערבי - יש סופר קטן של Four Square בפרנץ ג'וזף - אך ייתכן ולא יהיה שם מזון מספק לטרקים.


Upper Young Valley

סיפור טיול:


יום ראשון של הטרק – מ- Makarora ל-Young Hut – הליכה של 15 ק"מ - 5-6 שעות


בשעות הבוקר המוקדמות יצאנו מ- Makarora ב-Jet Boat וחצינו את נהר Makarora. לאחר ההגעה לגדה השנייה הולכים כ-5-6 שעות קלילות לאורך ה-young river. ההליכה בעיקר בבוש אך יש קטעים יפים בהם יוצאים מהיער. עצרנו לאכול בשלטר בדרך.


חציית נהר המאקרורה
הליכה בעמק יאנג

יום שני של הטרק מ- Young Hut ל- Siberia Hut דרך ה-Gillespie Pass + טיול צד ל- Crucible Lake

28 ק"מ 10-12 שעות


יום הליכה קשוח במיוחד אך אחד מימי ההליכה היפים ביותר שהיו לי בניו זילנד!


האידיאל הוא לכלול את טיול הצד ל- Crucible Lake כטיול יום נפרד מה-Siberia Hut ולעשות את הטרק ב-4 ימים אך מזג אוויר לקוי אילץ אותי לשלב יומיים ביום אחד לא קל בכלל, אך אפשרי!


היום מתחיל בהליכה קלילה מה-Young Hut עד סוף עמק young. בסוף העמק מגיעים לחלק פתוח ומרשים במיוחד. לאחר מכן מתחילה עלייה קשוחה של כשעתיים – שלוש עד הגילספי פאס. בחלק מהעלייה יש צורך להשתמש בידיים. הנוף מהפאס עוצר נשימה! לאחר הפאס יש ירידה לא פחות קשוחה עד לעמק הירוק והפורח בו נמצאת בקתת ה-Siberia.


לאחר הירידה לעמק יש פיצול – ימינה לכיוון טיול הצד ל-Crucible Lake, שמאלה לכיוון ה-Siberia Hut. בגלל ששילבתי את טיול הצד באותו היום פניתי ימינה לכיוון האגם. בדרך חוצים מספר נחלים רדודים ויש צורך להוריד נעליים. לאחר חציית הנחלים מגיעים לקו הבוש סמוך למפל רועש. ממש לפני העלייה השארתי את המוצ'ילה בשיחים (במקום מוסתר כיוון שיש קיאות שעלולות לפתוח את התיק) ועליתי עם תיק קטן ובו פליז ובקבוק מים. משך העלייה היא כשעה וחצי , הירידה כשעה והיא בכלל לא פשוטה. שימו לב שאין סימון בכל הדרך ויש לעקוב אחר הרוג'ומים.


קשה להסביר את היופי בנקודת התצפית על ה-Crucible Lake. יש דברים שאי אפשר להסביר במילים. לאחר האגם ירדתי חזרה לעמק, לקחתי את התיק. משם לבקתת הסיבריה זו הליכה פשוטה של כשעה.


גילספי פאס
עמק הסיבריה -מזכיר את סיביר?
Crucible Lake
Siberia Hut

יום שלישי – סיום הטרק מה-Siberia Hut ל- Makarora הליכה של 22 ק"מ 6 שעות


בכדי לצאת מהטרק ישנן 3 אופציות:


1. הליכה + Jet Boat - הליכה מהסיבריה האט של כשעתיים – שלוש עד נהר Wilkin לנקודה בה ניתן לעלות על Jet Boat שיקח אתכם עד ל- Makarora ב-45 דקות. עלות השייט 115$ לאדם.

2. לחזור במטוס קל ל- Makarora- חלק מהמטיילים באיזור בוחרים להגיע במטוס קל ישירות לסיבריה האט מ- Makaroraאל מנחת הדשא הסמוך לבקתה. המטיילים הללו חוזרים בדרך בג'ט בואט יום או יומיים לאחר מכן ולכן המטוסים הקלים שלוקחים אותם חוזרים ריקים וניתן לקחת איתם 'טרמפ' בעלות של 50$ בלבד. זו ללא ספק האופציה האידיאלית לסיום הטרק אך היא תלויה בזמינות הטיסות ובמזג האוויר. מטוסים לא ינחתו במנחת במזג אוויר בעייתי.

3. הליכה של כ-20 ק"מ + חציית הנהר ברגל- האופציה 'החינמית' אך המסוכנת מבין השלוש. זו האופציה אותה אני בחרתי. יום הליכה של כ-5-6 שעות לאורך נהר Wilkin ברמה בינונית ובעיקר בבוש. המסלול מסתיים בשפך של נהר Wilkin לנהר Makarora. בנקודה זו יש לחצות את הנהר ברגל. לא מומלץ לחצות לבד או לחצות לאחר מז"א גשום מכיוון שגובה המים יכול להיות גבוה במיוחד. יש לבחור נקודה מתאימה – המים מגיעים בחלק מהמקומות לגובה המותן ובחלק אפילו לגובה החזה. יש לשלב ידיים עם השותפים לטיול ולחצות בבטחה. יש איזורים עם זרם חזק במיוחד.


סיום הטרק

טיפים לסיום:

1. להביא תיק קטן לטיול הצד ל-Crucible Lake. מומלץ תיק מתקפל של 10 ליטר של דקאת'לון.

2. לא לצאת לטרק לבד!

3. לבדוק טוב את מזג האוויר במהלך הטרק ולפניו – הגשמים משפיעים על גובה פני נהר המאקארורה ועל הדרכים האופציונליות לחציית הנהר.

4. אין קליטה ב- Makarora בכלל! אפשר לרכוש וויפי לזמן מוגבל בעלות יקרה.

38 צפיות0תגובות

©2020 by Backpacker - Tomer Gordon