• Tomer Gordon

חמישה ימים במדבר הגובי

׳הדיונות משתנות עם הרוח, אבל המדבר לא משתנה לעולם׳. חמישה ימים במרחבי האינסוף של מדבר גובי.


יוני 2019הקדמה ופרטים כלליים


הגובי הוא המדבר השני בגודלו באסיה והחמישי בגודלו בעולם. הוא נמתח על פני סין ומונגוליה , כאשר הוא מכסה כ-30% משטחה של מונגוליה. את הטיול במונגוליה בחרנו להתחיל ב-5 ימים במדבר גובי. החלטנו לקחת סיור מאורגן פרטי לתחילת הטיול, כך שנבין איך המדינה מתנהלת בימים הראשונים ונשכיל להמשך בדרך בה יעיל ונוח לנו לטייל במדינה. היינו 8 ישראלים והצלחנו להשיג את המחיר הטוב ביותר דרך Mongolia Vision Tours. סגרנו איתם על 35$ לאדם ליום עבור טיול של 5 ימים (175$ סה״כ). המחיר כלל 2 רכבים, 2 מדריכים דוברי אנגלית (אחד שימש גם כנהג), 3 ארוחות ביום, מי שתייה, דלק, כניסה לאתרים ולינה 2 לילות בגר ו-2 לילות באוהלים שלהם. מחישוב משוער טיול עצמאי היה עולה כ-130$ לאדם. לפני הטיול הצטיידנו באלכוהול וחטיפים בשוק השחור באולן באטור - מה שלא היה כלול במחיר הטיול. צריך לקחת בחשבון שהטיול בגובי עיקרו נסיעות מרובות בכל יום במרחבים שוממים ומישוריים. הגובי מדבר שטוח ברובו. בכל אופן מאוד מאוד נהננו והתרשמנו, יש הרגשה של נידחות ומרחבי אינסוף שלא יצא לי להיתקל עוד בעולם.


מזג האוויר בגובי קיצוני. אנשים שהיו חודש לפנינו (מאי) חוו סופות שלגים וקור רציני. לנו היה חם מאוד. בדקו את מזג האוויר והגיעו ערוכים מבחינת לבוש.


מפה של המסלול אותו עשינו -
יום 1 - יציאה מאולן בטור אל עבר המדבר: Baga Gazarin והסטופה הלבנה


מרחק נסיעה משוער: 450-500 ~ ק״מ לאחר העמסת הציוד ברכבים, יצאנו מאולן באטור בשעה 08:00. לאחר כ-4 שעות נסיעה הגענו ל- Baga Gagzrin. לפתע באמצע מישורי השממה ישנו איזור מצוקי מאוד מרשים. יש במקום גם הריסות של מקדש בודהיסטי. בסמוך לבאגא גאזרין בישלנו ארוחת צהריים אצל משפחה מונגולית ושיחקנו עם הילדים המקומיים כדורעף, היה חוויה! לאחר מכן המשכנו בנסיעה נוספת לסטופה הלבנה. הגענו לאיזור לקראת ערב. במקום תצפית יפיפה למישורים ולגבעות סלע צבעוניות. מדהים. לקראת שקיעה הגענו למחנה גר הסמוך לסטופה הלבנה. את הלילה העברנו בגר.

יום 2 - Yoliin Am


מרחק נסיעה משוער - 200~250 ק״מ. לאחר נסיעה ארוכה ועצירה בעיר ההזויה דזאנגלאד לקניות ותדלוק, הגענו לקראת הצהריים לקניון Yoliin am. המקום הוא פארק לאומי המאופיין בקניון מדברי צר שבבסיסו קרחון. ההליכה במקום הינה כ-3.5 ק״מ לכל כיוון. בחלק הצר ההליכה הייתה על הקרח, ולאחר מכן הערוץ נפתח. מדובר בתופעת טבע מאוד מרשימה של קרח באמצע המדבר, ובכללי האיזור היה ירוק ופורח בתקופה זו (יוני) של השנה. ההליכה קלה ומישורית וסה״כ לקחה כשעתיים-שעתיים וחצי הלוך חזור. אין מסלול מוגדר של ממש. ניתן להאריך את המסלול ולהמשיך ללכת בערוץ. המקום מקסים. את הערב העברנו בקמפ בגבעות הדשא הסמוכות ליולין אם.

יום 3- דיונות החול Khongoryn Els


מרחק נסיעה משוער - 180 ק״מ היום התחיל בנסיעה של כ-4 שעות על דרך עפר עד לדיונות. בשעות הצהריים הגענו למחנה הגר הסמוך לדיונות. החום היה כבד והגיע ל-35 מעלות לפחות ואת השעות החמות הקדשנו למנוחה. אחר הצהריים יצאנו לסיור גמלים קצר של 45 דקות אל עבר הדיונות וחזרה. הגמלים במונגוליה הם דו דבשתיים. חוויה נחמדה סך הכל. בשעות הערב לקראת שקיעה נסענו אל עבר נקודת ההתחלה למקום בו עולים על דיונות החולות המזמרים Khongoryn Els. עלייה לא פשוט ומאוד תלולה של כחצי שעה עד לשיא הגובה של הדיונה הגבוהה ביותר. המראה מלמעלה משכר. המשכנו ללכת על הדיונות, התגלגלנו ונדהמנו מנוף עוצר הנשימה של רצועת הדיונות שאורכה 110 ק״מ הנמצאת בלב מרחבים אינסופיים.
יום 4 - Flaming cliffs


מרחק נסיעה משוער -450 ק״מ הבוקר התחיל עם נסיעה קשוחה של כ-150 ק״מ על דרכי עפר מדיונות החול אל עבר הצוקים. הנוף משתנה בדרך בצורה מאוד מיוחדת. ה-Flaming cliffs הינם צוקים אדומים. המקום נחמד אבל בתכלס זה רק הליכה קצרה של חצי שעה. לאחר ארוחת צהריים בצוקים המשכנו בנסיעה של כ-300 קמ נוספים עם עצירה בעיר דזאלנגאד עד המקום בו הקמנו את המחנה.יום 5 - חזרה לאולן באטור


מרחק נסיעה -450 ק״מ. יום אחרון לטיול. כלל בעיקר נסיעה ארוכה מאוד לאולן באטור על כביש סלול של כ-8 שעות. בתכנון היה לבקר בהר עם תצפית אך הדבר כלל תוספת נסיעה של כ-100 ק״מ בשטח והיינו מותשים מהנסיעות אז ויתרנו. במקום זה, כשהגענו לאולן באטור (הפקוקה בצורה איומה) הלכנו לאנדרטת Zaisan. האנדרטה הנבנתה על ידי ברה״מ משקיפה על נופי אולן באטור (הענקית). סיימנו את הטיול בגובי מותשים אך מרוצים בשעה 18:00 בהוסטל המצוין Vision tours.
סיכום טיול במדבר גובי

הטיול בגובי הוא ברובו טיול של לראות מהרכב. בכל יום יש אטרקציה אחת, במקסימום שתיים. הגובי שונה בתכלית בנוף משאר המדינה ולדעתי אין לפספס ביקור בו גם על חשבון אתרים אחרים במדינה. מרחבי אין הסוף והנוף המשתנה מיום ליום ככל שיורדים דרומה, לא יפסיקו להדהים אתכם. היינו מאוד מרוצים מהצוות של Vision tours והארגון הכללי. המדריכה הייתה מקסימה וגם הנהגים. הציוד שהביאו היה ברמה גבוהה.


7 צפיות0תגובות

©2020 by Backpacker - Tomer Gordon